<link rel="stylesheet" href="styles.css">

En del av et større bilde

Samarbeid om å tegne, sammen er vi bedre!
Hvorfor

En kreativ måte å lage et bilde på og lære hvordan det du gjør kan påvirke andre

Forberedelser og forkunnskap

Det er lurt å forklare denne aktiviteten godt, slik at alle forstår hva de skal gjøre og hvorfor de skal gjøre dette.

Utstyr
  • A4 ark
  • Tusj /blyant og viskelær
  • Evt. Lerret, pensler og maling (som går bort i vask)
Fremgangsmåte

Alle i gruppen får et ark hver som de kan tegne på eller et lerret og maleutstyr. På arket må det stå tema på forhånd eller så må speideren skrive tema tydelig øverst på arket. Speiderne sitter i en litt stor ring og får 5-10 minutter til å tegne noe de mener passer innenfor tema, før de må sende arket videre til neste person ved siden av seg. Neste speider som får arket må fortsette på tegningen og fylle inn det han mener passer. Slik fortsetter det til alle i gruppen har fått tegnet på alle arkene. Dere kan sende arkene så mange runder dere vil. 

Det finnes to metoder:

Metode 1: Bestemt tema på forhånd
Her er det ett bestemt tema speiderne skal holde seg innefor når de tegner. Temaene kan for eksempel være:

  • Årstid
  • Blader
  • Speiderskjerf
  • Dyrespor i skogen
  • Soloppgang eller solnedgang
  • Leirbål
  • Telt
  • Knuter og tau
  • Tursekk
  • Ulike dyr
  • Superhelter
  • Romskip
  • Stjernebilder
  • Blomster
  • Hjelpe andre
  • Samarbeid
  • Eventyrskog

Hver speider kan få hvert sitt tema, eller de kan få samme tema alle sammen.
 

Metode 2  Fritt valg av tema
Alle speiderne velger hver sitt tema.

 

Refleksjon til slutt

Snakk gjerne etterpå om hvordan vi kan få flere positive resultater (synergieffekt) av å være flere som tenker sammen fremfor alene. Ta for eksempel frem en tegning og pek på de ulike elementene og spør hvem som tegnet hva. Spør deretter hva speiderne tror er fordelen med at flere jobber sammen. Hvordan kan det dere gjør (tegnet) påvirke andre?

Referanser

Foto: Lars Røraas

Utfordringer og erfaringer

Aktiviteten funker best med mellom 5 og 10 deltagere, men kan tilpasses ved behov. Dersom dere er mange, anbefales det å dele opp i kull eller patruljer. 

Har dere liten tid eller det er småspeiderne som skal gjennomføre, kan tegnetiden kortes ned. 

Ved bruk av maling, er det lurt å bruke klær som er greit å få maling på.

  • Publisert: 02.09.2025
  • Forfatter: Kristine Antonsen
  • Småspeider
  • Stifinner
  • Vandrer
  • Rover
  • Leder
  • Vår
  • Sommer
  • Høst
  • Vinter
  • Aktivitet
  • Møteforslag
  • 30 - 60 min
  • 0 - 30 min
  • Ute
  • Inne