<link rel="stylesheet" href="styles.css">

Jul- og adventsmøter

Aktiviteter og andakt med advent- og juletema.
Hvorfor
Tilegne seg kunnskap om julens budskap
Utstyr
Bibel eller nye testamentet, utvalgte jule ting til kims lek. Utstyr til lys støping. Poster til rundløype.
Fremgangsmåte
Adventstiden betyr at vi venter på at Jesus skal bli født i stallen i Betlehem. Lag en utendørs rundløype om jul/advent med temaordene: Jesus, Betlehem, venner, gaver, lys, stjerne og engler.  Ta dere tid til å stoppe opp å nyte en evt. stjerneklar kveld. Ta også med det du finner av naturmateriale til å lage julepynt.

Les juleevangeliet (Lukas 2,1-14) og lag et rollespill.

Lag en jule kims lek.
Andakt fra boken: ”Glede og lys” av Ellen Hassellund Mikkelsen.
”Det gjør godt å få en gave. Når jeg får en gave, vet jeg at det er noen som holder av meg og vil gjøre meg glad. Gaven kan gjøre meg glad mange ganger. Hver gang jeg ser gaven min, så tenker jeg på dem som jeg har fått den av. Jeg tenker at de liker meg. Og så blir jeg glad igjen.
Julenatt gav Gud en stor gave til alle mennesker, for han elsker verden svært høyt. Guds gave til verden var Jesus – Guds sønn. Jesus kom for å åpne Guds rike for oss. Derfor kan vi be til Gud vår Far og alltid leve sammen med ham. Det er en stor gave Gud har gitt oss.
Vi må ikke glemme den gaven. Vi trenger å høre om den hver dag. Hver gang vi hører om Jesus, kan vi tenke på at Gud er gald i oss og alltid vil være nær oss. Hver dag kan vi be til Gud vår Far. Vi kan takke ham for gaven og be ham om å passe på oss.”

Denne andakten handler om at Gud ga sin største gave til oss.
Lag en gave selv og gi den til en person du er glad i eller gjør noe som kan glede andre. På leir om sommeren kan dere invitere andre grupper på vennskapslunsj. Da gir dere dem en gave.

Ha en leirbålsprat om det å gi og få gaver. Går det an å lage flere av gavene selv? Er det mulig å gjøre en tjeneste/god gjerning for noen? Hva er den beste gaven du kan gi? I juleevangeliet står det også om å gi gaver, men hvor?
På et av de siste speidermøtene før jul går det an å støpe lys. Lysene kan minne oss om at Jesus kom til vår jord og at hyrdene på marken fulgte Betlehemstjernen til stallen der Jesus lå. Lysene skaper glede. (Stifinner – Ville vesten – Nøysomhet – Støpe lys).
Referanser
Lukas 2, 1-14 (juleevangeliet) Johannes 3, 16
  • Publisert: 13.05.2013
  • Forfatter: Camilla Gaarn Røed
  • Leirbål
  • Kommunikasjon
  • Verdier
  • Lek og konkurranse
  • Stifinner
  • Vandrer
  • Vinter
  • Aktivitet
  • Møteforslag
  • 0 - 30 min
  • 30 - 60 min
  • 60 - 90 min
  • Inne
  • Ute